המרכז לטיפול בבלוטת התריס (תירואיד)

המרכז הרב תחומי לטיפול במחלות  בלוטת התריס וגידוליה , מעניק מענה מקיף למחלות בלוטת התריס ולגידוליה , השפירים והממאירים .

מדובר בתהליכי איבחון , טיפול ומעקב , בזמינות גבוהה , על ידי מומחים  בכירים , מהמובילים בארץ  , בעלי ניסיון עתיר שנים .הצוות הרפואי במרכז לטיפול בבלוטת התריס, כולל סגל הרופאים עובד בשיתוף פעולה מלא ובזמינות גבוהה לתיאום תור.

מהי בלוטת התריס ? ומה חשיבותה ?

בלוטת התריס אחראית לייצר הורמונים הכרחיים על מנת שכל התאים בגופנו יעבדו בצורה תקינה. בלוטה אנדוקרינית זו ממוקמת בקדמת הצוואר, ומורכבת משתי אונות המעניקות לה צורה של פרפר. לבלוטה תפקיד משמעותי ביותר: לייצר שני הורמונים - תירוקסין (T4) וטריודותירונין (T3). הורמונים אלו, המועברים דרך הדם לכל הרקמות בגוף, מסייעים לתפקוד תקין של המוח, של הלב, של השרירים, ושל איברים נוספים. הם גם מאפשרים לגוף לנצל את האנרגיה שלו ולשמור על טמפרטורה תקינה.

המרכז לטיפול בבלוטת התריס ב"מדיקל השרון" מתמחה בכל סוגי המחלות

מחלות של בלוטת התריס באות לידי ביטוי בשלושה שיבושים בתפקוד הבלוטה והם :

  1. יתר פעילות של בלוטת התריס (היפרתירואידיזם) - בלוטת התריס מייצרת עודף של הורמונים.
  2.  תת־פעילות של בלוטת התריס (היפותירואידיזם) - בלוטת התריס לא מייצרת את כמות ההורמונים המינימלית. זו ההפרעה השכיחה ביותר בבלוטת התריס.
  3. גידולים בבלוטת התריס

חשוב לטפל בהפרעות האלו: גם כדי להקל על התסמינים הלא נעימים שמתלווים אליהן, וגם כדי למנוע מצבים חמורים יותר.

1.פעילות יתר של בלוטת התריס

הפרעה זו נובעת מעלייה בקצב חילוף החומרים בגוף.

הסימנים השכיחים הם: עצבנות, דפיקות לב, הזעת יתר, חוסר סבילות לחום, נדודי שינה, רעד קל, וירידה במשקל (למרות תאבון שמור או מוגבר).

ההשפעה של יתר פעילות פעילות יתר ממושכת גורמת עייפות רבה. לעיתים גם יופיעו בלט בעיניים ונפיחות בצוואר.

הטיפול בפעילות היתר

קיימות שלוש דרכים לטיפול בפעילות יתר, וההחלטה תתקבל לפי כל מקרה לגופו:

1. טיפול תרופתי - זהו בדרך־כלל הטיפול הראשוני שמספיק כדי להשתלט על המחלה. ברוב המקרים הוא ניתן לתקופה של שנה לפחות.

2. טיפול כירורגי - לעיתים נדירות נאלצים לכרות את בלוטת התריס, אם היא גדולה מאוד אם אם קיימת רגישות לתרופות. טיפול זה פותר מיידית את הבעיה של פעילות היתר, אבל כרוך בסיבוכים הקשורים לניתוח עצמו. לאחר הניתוח יהיה צורך בטיפול עקב תת־פעילות של בלוטת התריס.

3. טיפול ביוד רדיואקטיבי - טיפול נפוץ, יעיל, פשוט ובטוח המבוסס על השדה של בלוטת התריס בעזרת יוד רדיואקטיבי הניתן דרך הפה. רוב החולים שמטפולים בדרך זו יפתחו בשלב מאוחר יותר תת־פעילות של בלוטת התריס הניתנת לטיפול בקלות.

2.תת־פעילות של בלוטת התריס

הפרעה זו נובעת מכך שהבלוטה לא מייצרת מספיק הורמונים, דבר הגורם להאטה בחילוף החומרים במערכות שונות של הגוף. תת־פעילות של בלוטת התריס שכיחה יותר אצל נשים ואצל קשישים (ככלל, נשים נוטות יותר לסבול ממחלות אוטואימוניות בהשוואה לגברים. למשל, סוגים שונים של ראומטיזם).

הסיבות השכיחות לתת־פעילות הן מחלות אוטואימוניות (הגוף מייצר נוגדנים נגד בלוטת התריס), ניתוח של בלוטת התריס, או טיפול ביוד רדיואקטיבי (הניתן לטיפול במצבים של פעילות־יתר של בלוטת התריס או בסרטן בלוטת התריס).לוטת התריס המכונה גם בלוטת המגן או בלוטת התירואיד היא בלוטה אנדוקרינית השייכת למערכת ההורמונלית בגוף האדם ותפקידיה מגוונים וחשובים. מכאן, שקיימת חשיבות גדולה לשמירה על איזונה ועל פעילותה התקינה. בלוטת התריס משחררת הורמונים ישירות למחזור הדם, ושולטת בקצב חילוף החומרים באמצעות הורמונים אלו. ההורמונים העיקריים הם תירוקסין, תריודוטירונין וקלציטונין. בלוטת יתרת המוח משחררת בעת הצורך הורמון הנקרא Thyroid Stimulating Hormone (TSH) שמגיע עד בלוטת התריס וגורם לייצור          הורמוני ה – תירוקסין ו ה – תריודוטירונין.

סימפטומים של תת פעילות בלוטת התריס הם:

עלייה במשקל עייפות, חולשה, חיוורון, ציפורניים דקות ושבירות ,נשירת שיער ,עצירות עור יבש ונפיחות בפנים אנמיה התכווצויות שרירים ,מצב רוח ירוד, דיכאון רגישות לקור שינה לא סדירה ולא רציפה

טיפול בתת פעילות של בלוטת התריס

הטיפול המערבי בתת פעילות של בלוטת התריס מתבסס על תרופות סינתטיות המחקות את פעולת ההורמון תירוקסין על ידי נטילת תרופה הנקראת אלטרוקסין שמכילה את ההורמון תירוקסין (T4) המופק באופן סינתטי. במקרה משולב עם אי-ספיקה של בלוטת יותרת הכליה (היפואדרנליזם או מחלת אדיסון) חובה לתקן קודם כל את האיזון ההורמונלי בבלוטת יותרת הכליה, ורק לאחר מכן להתחיל את הטיפול בבלוטת התריס.

לטיפול ההורמונלי בתת-פעילות אין תופעות הלוואי האופייניות לטיפול בפעילות יתר, והאיזון ההורמונלי באמצעות טיפול בתת-פעילות נחשב נשלט יותר מטיפול תרופתי בפעילות יתר, שהוא בעל השפעה הורמונלית עקיפה בלבד. מכאן הנטייה הרפואית להעביר חולים הסובלים מפעילות יתר לתת פעילות, מיד או כעבור תקופה מסוימת.

3.גידולים סרטניים בבלוטת התריס

כמו כל איבר אחר בגוף, גם בלוטת התריס עלולה לסבול מסוגים שונים של סרטן, שרובם מתפתחים באיטיות ואינם מסכנים את חיי החולה, אם הם מתגלים ומאותרים במועד.

בישראל מתגלים בשנה כ־1000-900 מקרים חדשים של סרטן בלוטת התריס, רובם בנשים. זהו הסרטן החמישי הכי שכיח אצל נשים בארץ. ניתוח בלוטת התריס

ניתוח בבלוטת התריס יכול להיות מבוצע עקב מגוון סיבות. הסרת רקמה בביופסיה נועדה לאבחן סרטן או גידולים אשר יכולים לגרום ליתר פעילות. הסרה מלאה של בלוטת התריס היא הטיפול המועדף בסרטן בלוטת התריס. במקרה של ניתוח בו מוסרת בלוטת התריס, אדם יכול לחיות גם ללא בלוטת התריס אם הוא מקבל השלמה חיצונית של הורמוני בלוטת התריס.

טיפול ביוד רדיואקטיבי

כאשר קיים זפק (גידול נפח) גדול בבלוטה, אשר יוצר סימפטומים אך לא נגרם עקב סרטן, ניתן לתת טיפול ביוד רדיואקטיבי. הטיפול גורם להקטנת נפח הבלוטה ב-50%-60%. הטיפולים נחשבים לבטוחים ואין בהם סיבוכים מיוחדים. עם זאת, לאחר הטיפול בדרך כלל נוצרת תת-פעילות. נמצא כי כאשר מטופלת תת-הפעילות בהורמון תירוקסין והמינון מאוזן על פי רמת ה-TSH, קיימת במטופלים נטייה מובהקת להשמנה, והם מעלים במשקלם באופן משמעותי

כיצד עוקבים אחר התפקוד של הבלוטה?

בעזרת בדיקת דם, הבודקת את הרמה של TSH - ההורמון שמגרה את בלוטת המגן.ההורמון מופרש על ידי ההיפופיזה, בלוטה שנמצאת במוח, מאחורי העיניים. היא מפרישה הורמונים שונים שמווסתים את ההפרשה של בלוטת המגן, של השחלות, של בלוטות יותרת הכליה (אדרנלים) ועוד.

הרופאים המומחים במכון לטיפול בבלוטת התריס במדיקל השרון הם :

ד"ר נבריסקי דן

לשעבר מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה ,סוכרת ובריאות העצם המרכז הרפואי מאיר כפר סבא

ד"ר מרים ורנר

מומחית ברדיולוגיה ואולטרסאונד, מומחית בבלוטת התריס FNA

ד"ר קלמוביץ לימור

מנהלת היחידה לניתוחי ראש וצוואר, ביה"ח אסף הרופא

 

מדיקל השרון 

   לזימון תור לייעוץ נא להתקשר לטל' 09-790-9000

ituran_refue